Naše pleť dostala během léta pořádně zabrat. Sluneční záření, pot, opalovací krémy, chlorovaná a slaná voda problematické pokožce příliš nesvědčí. Podzimní čas je tedy ideální období na regeneraci pleti. Podívejte se s námi i na to, jak vzniku otravných pupínků předejít.
Čištění je základ
Důležité je pleť důkladně vyčistit od všech nečistot a usazenin. Pokud není pokožka dokonale vyčištěná, dochází k ucpávání pórů a vzniku černých teček a akné. Pleť by měla čistit 2krát denně. Na odstranění make-upu použijte mycí pěnu nebo mléko. Pak nezapomeňte pleť opláchnout čistou vodou. Vyhýbejte se horké vodě, která pleť zbytečně dráždí a vysušuje. Následně použijte pleťovou vodu na odstranění zbytků nečistot. Jednou týdně použijte peeling, kterým zbavíte pokožku odumřelé kůže.
Hydratace, hydratace, hydratace!
Po vyčištění je důležité dopřát pleti pořádnou dávku hydratace. Použijte nejprve pleťové tonikum bez obsahu alkoholu. Alkohol totiž pleť vysušuje a začala by se tak více mastit. Následně naneste denní krém s ochranným faktorem proti slunečnímu záření. Krém s SPF ochrannou je nutné používat celoročně, nejen v létě. Denní krém pro podzimní období by měl být hutnější, nejlépe s obsahem kyseliny hyaluronové, aby byla zajištěna dostatečná ochrana proti smogu, větru a přechodu z vytopených místností do chladu.
Akné je zpět
Pokud máte problematickou a aknózní pleť, je možné, že se stav vaší pleti přes léto výrazně zlepšil. Je to dáno tím, že zvýšená intenzita UV záření působí na pleť jako antiseptikum, a navíc na opálené kůži jsou pupínky a jiné nedokonalosti méně vidět. Proto je dobré se na příchod akné připravit ještě předtím, než se první pupínky objeví.
změňte jídelníček
Zamezit vzniku akné lze i změnou životosprávy. Omezte kořeněná jídla, sladkosti, kávu, bílé pečivo, slazené limonády, rafinovaný cukr, tučné a smažená jídla a průmyslově zpracované potraviny. Ty mohou podle mnoha odborníků stav problematické pleti zhoršovat. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce, zeleniny, libového masa, ořechů a semínek. U mléčných výrobků upřednostněte zakysané mléčné výrobky. Můžete zvýšit i přísun vitaminů skupiny B a zinku, které podporují hojení.
psychická pohoda
Pleť a psychika jdou ruku v ruce. Stres totiž může narušit metabolismus, spánkový cyklus, hormonální rovnováhu a celkovou psychickou pohodu, což se časem projeví i na stavu pleti. Když jsme ve stresu, naše tělo produkuje hormony kortizol a adrenalin, které spolu s neuropeptid ovlivňují chování mazových žláz a mohou zhoršit akné. Proto je důležité nestresovat se a naučit se stres zdravým způsobem odbourávat. Někdo si jde zasportovat, jiný na procházku, někomu pomáhá čtení nebo popovídat si s rodinou či přáteli.
Pohybem k dokonalé pleti
Se stavem pleti souvisí i to, zda se denně pohybujeme, nebo jen povaľujeme na gauči. Při sportování uvolňuje naše tělo endorfiny, nazývané také jako hormony štěstí. Ty vyvolávají dobrou náladu, pocity štěstí, snižují stres, úzkost a depresi. Pravidelným sportováním se tělo prokrvuje a pleť získává přirozeně narůžovělou svěží barvu. Pocení navíc pomáhá čistit póry a zbavovat pleť odumřelých kožních buněk.