Když sníte 100 gramů sýru feta, tělu dodáte přibližně 280 kalorií.
Sýr feta známe zejména jako součást gréckoho salátu.
Sýr neobsahuje téměř žádné uhlohydráty a proto je vhodný pro dietu s nízkým obsahem sacharidů. Pokud jde o obsah tuku – při 24 gramů je feta v porovnání s jinými sýry někde uprostřed (mozzarella má 21 gramů a gouda 31 gramů na 100 gramů).
Podzim na talíři po novém! Připravte si voňavé pesto z dýňových jadérek
Pro lidi s intolerancí laktózy je feta vhodná jen v omezené míře. Přestože sýr neobsahuje mnoho laktózy, zcela bez laktózy není. Nezapomínejte na to, že feta je naložená ve slaném nálevu, proto obsahuje relativně velké množství soli. Abyste snížili obsah soli v sýru, můžete ho na hodinu namočit do vody. Následně ji můžete dochutit například čerstvým bazalkovým, mátovým či petrželovým pestem a podávat. Bylinky skvěle nahradí chuť soli.
Ovčí mléko, ze kterého se feta vyrábí, je zvlášť vydatným zdrojem bílkovin, ty jsou důležité pro růst svalů. Řecký sýr feta je také bohatým zdrojem vápníku, který je nezbytný pro kosti a zuby. Zinek, který sýr rovněž obsahuje, zase prospívá imunitě, ale i ženské kráse – pokožce a vlasům. Kromě toho jsou ve fete také důležité vitaminy jako A, E, B2 a B12.
Sýr feta je bohatý na bílkoviny, je dobrým zdrojem vápníku a nabízí řadu dalších vitamínů a minerálů. Feta lze připravit na mnoho způsobů – viz videa TV Vařečka.