Bolest nosné části našeho těla je jednou z nejčastějších příčin, proč lidé nemohou chodit do práce, nebo proč se nakonec stávají invalidy. Na zdraví páteře bychom proto měli myslet každý den. Co však dělat, když Vás postihne náhlá bolest zad nebo pokud trpíte bolestí zad dlouhodobě? Neuroložka a rehabilitační lékařka MUDr. Eva Dúbravová doporučuje 3 kroky vedoucí k úlevě od bolesti zad.
Ne leh, ale leh s vyloženými nohama poskytuje úlevovou polohu pro páteř.
- Zbavte se akutní bolesti
Léky proti bolesti (analgetika) přinášejí úlevu a jsou indikovány v akutní fázi obtíží. Akutní bolest obvykle potlačí, neřeší však příčinu vzniku bolesti zad.
„Pokud máte bolest zad, která je výrazná, omezuje vás v pohybu, jako první zkuste najít polohu, která vám od ní uleví. Nejvíce pomáhá, pokud si lehnete na záda a ohnuté nohy vyložíte například na sedadlo židle. Nohy však vykládejte na židli jednu po druhé, „radí MUDr. Eva Dúbravová.
Věnujte páteři ráno jen 5 minut! Jednoduché postelové cviky!
- Šetřete si záda každý den a dbejte na zdravý životní styl
„Když jde o zdraví zad je nesmírně důležité, abyste i ty nejběžnější denní činnosti – pracovní stereotypy – prováděny správně a s co nejmenším dopadem na vaše záda,“ říká MUDr. Eva Dúbravová. Pod běžnými denními činnostmi bychom přitom měli rozumět vše – celkem obyčejné úklid, péče o rodinu, domácí mazlíčky či zahrádku, ale i sezení za počítačem, sedání na židli nebo vstávání z ní.
Pause0% VolumeAd
Dlouhodobá bolest zad zpravidla není výsledkem jednoho prudkého pohybu, ale výsledkem dlouhodobého zanedbávání páteře. Pod dlouhodobým zanedbáním rozumíme nerovnoměrné, opakující se přetěžování páteře. A také nedostatek pohybu, který má za následek ochabování svalstva, včetně toho s podpůrnou funkcí. Postupně dochází k nerovnováze, která může vyústit až do „vysunuté ploténky“. Ta tlačí na nerv a poškozuje ho. Zmíněný jeden prudší pohyb je už pak jen spouštěčem bolesti a omezení hybnosti.
- Dopřejte nervem správnou výživu dlouhodobě – hojí se „rychlostí“ jen 1 mm denně
Léky od bolesti jsou úlevou jen na chvíli. Příčina bolestí zad zůstává často nevyřešena. A proto je otázkou času kdy se může vrátit. Při komplexní léčbě a následně prevenci bolestí páteře hraje důležitou roli kvalitní pohybová terapie. Samotnou příčinu bolesti zad, to znamená regeneraci a výživu poškozených nervů je třeba léčit také pomocí vysokých dávek vitamínů skupiny B – zejména benfotiaminu (B1), B6 a B12. Benfotiamin se až 5krát lépe vstřebává ve srovnání s běžnou formou vitamínu B1. Vyživovány nervové buňky se lépe hojí a jsou schopny déle odolávat poškození a vzniku bolesti.
Je přitom velmi důležité užití produktu s dostatečně vysokými, tedy léčivými dávkami těchto vitaminů. Také je třeba mít na mysli, že regenerace poškozených nervů je běh na dlouhé tratě. Nervy mají schopnost hojit se „rychlostí“ přibližně 1 milimetr denně, což může v případě delších poškozených nervů klidně znamenat i několikaměsíční regeneraci. V užívání trojkombinace vysokých dávek vitamínů skupiny B proto setrvejte alespoň 4-6 týdnů.