10 dobrých rad proti křečovým žilám

on

|

views

and

comments

I když jsou křečové žíly do značné míry dáno geneticky, jejich rozvoj můžeme významně ovlivnit životním stylem. Zkušený chirurg s více než 20-letou praxí, MUDr. Július Muranský, MPH., Doporučil 10 dobrých rad, jak se vyhnout křečovým žilám, resp. jak zastavit onemocnění hned v počátcích.

Noste pohodlné boty, optimální je podpatek cca 3 cm. Dostatečně hrubá a odpružená podrážka tlumí nárazy při chůzi po tvrdých površích.

  1. Hýbejte se, hejbejte se, hejbejte se

Pravidelně cvičte a sportujte, vhodné jsou především aktivity na podporu cirkulace krve v dolních končetinách. Patří k nim například chůze, běh a plavání. Doporučil bych rovněž pravidelné procházky, které nejsou nijak omezeny věkem ani fyzickou kondicí. Procházet se můžete i ve vyšším věku. Rychlost chůze není rozhodující, hlavní je, že se hýbete.

  1. Ideální jsou boty s podpatkem 3 cm

Noste pohodlnou obuv, a to bez ohledu na to, zda jdete do práce, na kávu s kamarádkou nebo na procházku se psem. Ideální jsou boty s podpatkem cca 3 cm. Extrémy jako jehličky s 10 cm podpatkem, ale ani tzv. balerínky nejsou vhodné. Ty si vyhraďte pouze na krátkodobé příležitosti.

  1. Pozor na překřížené nohy při sezení

Při sedavém zaměstnání dbejte na správnou polohu nohou při sezení. Pozor na překřížené nohy, omezují tok krve. Vícekrát během dne se postavte a na chvíli se projděte. Pravidelné přestávky prospějí nejen vašim nohám, ale i pracovnímu výkonu.

  1. Noste kompresivní punčochy

Pokud máte zaměstnání náročné na stání, noste kompresivní punčochy, podkolenky, případně si nohy bandážujte elastickým obvazem. Pomůže to udržet lepší tok krve. Cílem je stahování žil odspodu, tedy od prstů nohou až nahoru ke lýtkům, resp. stehnům. Cévy jsou stlačovány blíže k sobě, takže chlopenní aparát lépe drží a zrychluje se průtok krve.

  1. Nohy vyšší než srdce

Úlevu od otoků a bolestí přináší i polohování a vykládání nohou. Nohy si můžete vleže opřít například o zeď, nebo je alespoň podložit polštáři. Vykládání nohou se doporučuje i těhotným ženám, které trpí bolestmi nohou. Podle statistik je tento problém velmi častý a postihuje až 3 ze 4 žen po 20. týdnu těhotenství.

  1. Podpořte cirkulaci krve v žilách masážemi

Ano, i masáže nohou s použitím speciálních mastí jsou skvělou prevencí. Při křečových žilách tkví problém v tom, že krev v žilách stojí a není okysličená. Neokysličenou tkáň nám signalizuje, že je třeba něco dělat a reaguje bolestí. V zdravých žilách udržují průtok krve k srdci žilní chlopně. V případě nemocných žil, když se žíly rozšíří, se chlopně stávají nefunkčními a krev v žilách stojí. Potřebujeme ji proto rozproudit a pro tento účel jsou vhodné i masáže nohou, resp. lýtek mastmi s obsahem gingko biloba a kaštanu koňského.

  1. I jídelníček je důležitý

Vyhýbejte se potravinám, které způsobují zadržování vody v těle (např. Polotovary, práškové polévky, chipsy, mražená pizza, fast food, uzené masné výrobky …) Pozor i na nadměrné solení pokrmů. Do jídelníčku doporučuji zařadit chia semínka, borůvky, avokádo, zázvor, červenou řepu a potraviny bohaté na vlákninu (ovesné vločky, jablka, zeleninové saláty atd.). Velmi zdravá je pohanka, která obsahuje bioflavonoid rutin. Ten pomáhá zmírňovat potíže s křečovými žilami.

  1. Hledejte pomoc v lékárně

Co se týče léků a výživových doplňků, doporučuji užívání tzv. venotonika, které obsahují flavonoidy, mikronizovaný diosmin a hesperidin. Tyto látky zpevňují žilní stěnu a zlepšují její pružnost. Usnadňují tak odtok krve z dolních končetin.

  1. Sledujte své nohy

Prvními signály křečových žil jsou pocit těžkých, neklidných, unavených a oteklých nohou. Pokud u sebe zaznamenáte některý z uvedených příznaků, měli byste co nejdříve navštívit lékaře, který vás důkladně vyšetří. Čím dříve pacient přijde, tím lépe. Onemocnění se včas zastaví a pacient se nedostane do stádia, kdy je jedinou možností léčby operace.

  1. Nadváha a cigarety jsou přitěžující faktory

Dbejte na svou hmotnost. Nadváha zatěžuje naše srdce, klouby a rovněž žíly. I když nikdy nebylo prokázáno, že kouření je spouštěčem křečových žil, vede ke kornatění cév a obecně nemá dobrý vliv na lidské zdraví.

Speciální cviky zlepšení cirkulace krve v žilách
Chůze s důrazem na našlapování na patu a špičku, přenášejte váhu při chůzi z paty na špičku.
Chůze jen po špičkách, chůze jen po patách.
Chůze po vnitřních hranách chodidel.
Chůze po vnějších hranách chodidel.
V sedě se opřete o paty a špičkami pohybujte do stran.
V sedě s napnutými končetinami stlačujte míč mezi kotníky.
V lehu napodobujte jízdu na kole.
Vleže napínejte a krčte špičku střídavě jedné a druhé nohy.

Share this
Tags

Must-read

Sáňky nebo boby?

Jakou otázku si rodiče malých dětí kladou v zimě nejčastěji? Nejvíce každý rok řešíme, zda svým dětem koupit sáňky nebo boby. Pojďme toto věčné téma...

V srdci Slovácka se nacházejí útulné chaty Hodonín, poznáte živé tradice, folklór a ochutnáte delikatesní vína

Pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od ruchu velkoměsta, je jako stvořená dovolená na jižní Moravě. Právě zde se nachází město Hodonín, které je...

Když vítr škodí, ERGO pomáhá

Klimatické výkyvy s nepřízní počasí, které nás v posledních týdnech dokázaly nehezky potrápit, se citelně odrážejí na peněženkách lidí. Škody, jež letos způsobil sníh a...
spot_img

Recent articles

More like this