Přinášíme 18 otázek, které jsme se zeptali odborníků. Kdy je člověk infekční? Kdy se očkovat proti chřipce a proč? Ko by se očkovat neměl?
Definitivní odpověď, zda má člověk chřipku nebo covid, může dát pouze laboratorní vyšetření odebraného klinického vzorku od pacienta.
- Začala se chřipková sezóna, co to v současné situaci znamená?
Jde o období, kdy epidemiologové předpokládají postupný nárůst chřipky a její podobných onemocnění. Aktivita chřipky se obvykle zvyšuje přibližně v průběhu prosince. V letošní sezóně však lze očekávat její dřívější nástup. Chřipku způsobuje virus chřipky, který má několik typů a subtypů. Chřipce podobné onemocnění vyvolávají adenoviry, rinoviry, respirační syncyciální virus (RSV) či bakterie Mycoplasma pneumoniae. Chřipka a chřipce podobné onemocnění jsou respirační infekce, které mají podobné příznaky jako COVID-19. A to může situaci komplikovat.
- Proč je důležité dát se očkovat proti chřipce, pokud měla předcházející sezónu nižší výskyt?
Význam očkování se po atypické procházející chřipkové sezóně dokonce zvyšuje. Při nízkém výskytu chřipky v uplynulé sezoně se předpokládá, že zdejší populace nemá dostatečné ochranné hladiny protilátek, které by jinak vznikly po kontaktu s chřipkovým virem. Viry chřipky se mezi jednotlivými chřipkovými sezónami zpravidla liší. Je však mezi nimi určitá podobnost a člověk, který překoná jeden typ chřipky, má ve většině případů určitou paměťovou imunitu, která chrání jeho organismus. Vzhledem k relativně nízký výskyt chřipky v uplynulé sezoně však můžeme předpokládat, že populace bude k chřipkovým virům vnímavější a zvýšený výskyt chřipky by mohl vyústit do i do chřipkových epidemií.
- Jak se mohu chránit před chřipkou a covidom?
V první řadě očkováním. Proti chřipce a také proti onemocnění COVID-19 existují dostupné, bezpečné a účinné vakcíny. Očkovaný člověk má vysokou pravděpodobnost ochrany před těžkým průběhem onemocnění a trvalými následky těchto virových onemocnění. Nadále se chraňte dodržováním zásady ROR (správně nasazeny roušku nebo respirátor na ústech i nose – aspoň dvoumetrový odstup – časté mytí rukou). Neumytýma rukama se nedotýkejte obličeje, úst ani očí – virus se může do organismu dostat například i přes oční spojivky. Dbejte na pravidelné a nárazové větrání místností.
- Jaké zdravotní komplikace může způsobit chřipka nebo covid?
Chřipka a covid nejsou banální onemocnění. Obě mohou mít těžký průběh, způsobit vážné zdravotní komplikace, vést k trvalým zdravotním následkům a způsobit smrt. Onemocnění mohou vést například k zánětům plic, selhání dýchání či zánětlivým onemocněním srdce. Pacientům se v důsledku virové infekce mohou zhoršit chronické zdravotní potíže nebo je může postihnout syndrom akutní respirační tísně. Studie prokázaly, že po překonání chřipky je u dospělých ve věku 40 a více let riziko vzniku infarktu desetkrát a mozkové příhody osmkrát vyšší než bez prodělané chřipky. COVID-19 postihuje kromě samotných plic i cévní systém. Pacientům se může poškodit cévní stěna, hrozí narušení srážlivosti krve a následně jsou náchylnější na vznik krevních sraženin. Rizikoví jsou zejména senioři, polymorbidních pacienti, ale i lidé ve středním věku s nadváhou nebo obezitou, diabetem, případně hypertenzí. Část pacientů má po překonání covidu trávicí potíže, poškození jater, slinivky, ledvin. Infekce může napadat i centrální nervový systém, prozatím však není možné přesně odhadnout případné dlouhodobé neurologické následky.
- Kdy je člověk infekční a hrozí, že nakazí lidi ve svém okolí?
Virus chřipky i virus SARS-CoV-2 se mohou přenášet z člověka na člověka dříve, než se u infikovaného objeví první příznaky onemocnění. V případě chřipky bývá riziko šíření nákazy nejvyšší prvních pět až sedm dní po tom, co se u člověka objeví příznaky onemocnění. Infekční však může být i jeden den před příznaky. Malé děti vylučují virus mnohem déle. V případě viru SARS-CoV-2 a jeho variant je o něco náročnější stanovit dobu infekčnosti. Osoby jsou totiž infekční, i když nemají příznaky. Pacienti s těžkým průběhem covidu však mohou být infekční i déle.
- Je možné najednou onemocnět chřipkou i na COVID-19?
Ano. Oslabený organismus je náchylnější na další infekce. Souběžný průběh chřipky a covidu může významně zhoršit zdravotní stav, zkomplikovat léčbu, případně mít fatální následky. Uplynulá chřipková sezóna byla mírná zejména v důsledku cestovních omezení, snížené mobility a dalších preventivních opatření.