Co všechno zvážit před výběrem topení?

on

|

views

and

comments

Věděli jste, že zhruba 40% účtů za energie tvoří vytápění? Abyste dosáhli nejvyšší účinnost a hospodárnost, výběr topného systému dobře zvažte.

Vyberte si typ zdroje

Na výběr jich máte hned několik, můžete si koupit elektrický, olejový, plynový kotel nebo kotel na tuhá paliva. Výběr závisí především na tom, kde se nemovitost nachází a jaká je v okolí infrastruktura zdroje. Pokud se nechcete spoléhat na veřejnou infrastrukturu, jsou zde kotle na tuhá paliva. Ideálně si pořiďte kotel na biomasu, ten nevypouští do ovzduší škodlivé emise.

Do popředí se dostávají kotle, které vytěží maximum tepla při minimálních emisích. K nim patří kotle na biomasu nebo kondenzační kotle, které přeměňují odpadní spaliny opět na teplo. Pokud žijete v oblasti, kde je zaveden plyn, tyto kotle jsou pro vás ideální volbou.

Odkud bude teplo sálat

Sice ho cítíte v obývacím pokoji či pokoji, teplo přišlo z jiné části vašeho příbytku. Tedy alespoň v případě centrálního vytápění. Při takovém systému potřebujete místo, kam kotel dáte, a potrubí, které teplo rozvede po celém domě. Typickými příklady jsou tepelná čerpadla nebo kondenzační kotle.

výběr topení
Zdroj: Shutterstock
Při vhodně zvoleném typu kotle počítejte s nízkými náklady a vysokou účinností. Zmíněné kondenzační kotle dosahují skvělou 95% efektivitu. Existuje i opak centrálního vytápění. Decentralizované vytápění spočívá v tom, že pro každou místnost existuje samostatná jednotka.

Mezi takové typy ohřívání patří krbová kamna či elektrické ohřívače. K výhodám těchto zařízení patří levná instalace a individuální ovládání teploty. No myslete na to, že oproti kondenzačním kotlem kamna vypouštějí více spalin, musíte do nich dokládat dřevo a elektřina je zas dražší než plyn.

Na výkonu kotle záleží

Spočítejte si pokoje, radiátory a místa s odběrem teplé vody. Od těchto údajů totiž závisí, jaký výkon bude mít váš nový kotel. Pomůže vám tento poměr, který udává výkon při konkrétním počtu radiátorů. Takže platí, že při kombinovaných kotlů s průtokovým ohřevem potřebujete výkon:

Share this
Tags

Must-read

Není to poprvé, co se vám bolest zad vrátila?

Bolest nosné části našeho těla je jednou z nejčastějších příčin, proč lidé nemohou chodit do práce, nebo proč se nakonec stávají invalidy. Na zdraví...

Vytvořte si Herbář léčivých bylinek

Právě vyšel nádherně zpracovaný Herbář, do kterého dala milovnice bylinek Miriam Latečková srdce a všechnu lásku. Už dlouhá léta sbírá a suší bylinky, léčí nimi,...

Jako pacient zjistí, že má dobře kontrolovanou hypertenzi?

Počet lidí s hypertenzí se za posledních 30 let zdvojnásobil, trpí jím 1,3 miliardy lidí. Její zákeřnost spočívá v tom, že nebolí a zvlášť...
spot_img

Recent articles

More like this