Jaké budou trendové barvy v interiéru roce 2021?

on

|

views

and

comments

Rok pomalu končí a brzy začne nový. Jak to již bývá, designéři v tomto období předpovídají, které barvy se v nejbližším období stanou nejpopulárnějšími. Každý přísahá na tu svou, takže zůstává na vás, abyste rozhodli, která z nich promlouvá přímo k vám.

Naše domovy jsou našim soukromým prostorem a útočištěm, ve kterém se chceme cítit bezpečně, pohodlně a – především – šťastně. A to nebylo nikdy důležitější než právě teď, když trávíme doma více času než kdykoliv předtím. Pandemie významně ovlivnila designérů světových značek barev a nátěrů a přesto, že každý z nich má svou hlavu, všichni se zázračně shodli na hlavním přívlastku, který vystihuje barevnou paletu roku 2021 – „uklidňující“. Ano, toto všichni potřebujeme. Která z trendových barev příštího roku nejvíce uklidní vás?

 1. Nové teplejší neutrální
  Při vytváření nového nebo obnovených interiéru je velmi důležité nastavit neutrální barvu převážné většiny stěn, na které nejlépe vynikne naše zařízení a dekorace. V posledních letech byly velmi oblíbené chladnější tóny šedé škály, nyní však přichází k oživení teplejších odstínů, s více máslovými, mléčnými a mandlovými tóny. „Rok 2021 považuji za rok vytváření útulných prostorů, dojde k posunu od chladnějších šedých odstínů k teplým neutrálním,“ vysvětluje Ruth Mottershead, kreativní ředitelka Little Greene. Tyto barvy jsou ideální pro vytvoření klidných obytných prostorů, které vytvářejí pocit pohodlí. Na tomto pozadí fantasticky vyniknou tmavší soklové lišty, dveře nebo prvky nábytku.
 2. Poctivá zemitá
  Značka Dulux prohlásila za barvu roce 2021 „poctivou zemitou“ – Brave Ground. Není to odstín „wow“, ale má nenápadný půvab, který působí příjemně. Odborníci ze společnosti Dulux označili tento teplý a zemnící neutrální odstín za „barvu, která umožní lidem čerpat ze síly přírody a pomůže jim najít odvahu do budoucna.“ Navíc krásně ladí s černou, bílou a různými odstíny modré, červené a zelené. Podobný odstín je i odstín firmy Valspar „Brown Bunny“. „Neustále bojujeme se stresem ve všech aspektech života a stále více hledáme úlevu, která vyváží náš rychlý životní styl,“ říká Sue Kim, Senior Design Expert společnosti Valspar, „Vytvoření příjemného interiéru v neutrálních tónech sníží naše pocity úzkosti.“
 3. Svěží zeleň
  Dnes jsou odstíny zelené velmi oblíbené, najdeme je v mnoha bytech i kancelářích. Je to synonymum přírody a klidu, velmi lákavé jsou mnohé její odstíny. Od mátové a šalvějové, přes travní a kaki až po modrozelenou jsou využívány ve všech místnostech a mají silnou regenerační schopnost. Podle známého výrobce barev Benjamina Moora třeba věnovat pozornost odstínu, který je značka pokládá za barvu roku 2021 – egejskou modrozelenou (Aegean Teal). „Je příjemná a uklidňující jako moře, je mostem mezi chladnějšími a teplejšími barvami,“ dodává Andrea Magno, ředitel marketingu a vývoje firmy Benjamin Moore. Odborníci se shodují, že příští rok bude v našich domácnostech více zelené než kdykoliv předtím. „Všechny druhy zeleně posilují naše spojení s přírodou a vytváří dokonalý pocit útulné náruče domova,“ vysvětluje odbornice Joa Studholme z Farrow & Ball.
 4. Čistší modrá
  Další uklidňující barvou, která vzdává hold světu přírody, je modrá. V minulých letech se často používaly její ocelové a šedé odstíny, nyní však designéři hlásí návrat k „pravé“ modré. Modré jako moře, jako nebe. Nejvíce ji vyzdvihuje světoznámá značka Pantone, která prohlásila za barvu roku „nebeskou modrou“ – Sky Blue. Pokud ji nechcete mít na stěně, rozhodně se vyplatí v tomto příjemném tónu vybavit alespoň doplňky a textilie. „Tyto nekomplikované odstíny vyvolávají vzpomínky z našeho dětství, takže mají uklidňující účinek v domácnosti přes jejich chladnějším podtónem,“ dodává Joa Studholme.
 5. Expresivní akcenty
  Ať je pozadí vaší domácnosti jakkoli uklidňující a neutrální, v každém případě dobře padnou prvky, které upoutají pozornost. Nemusí jich být hodně, ani nemusejí zabírat velkou plochu, přesto mohou být klíčovým motivem interiéru. Solitérní stěny, zařízení nebo doplňky v sytých teplých barvách dokáží být elegantní a útulné zároveň. Designéři doporučují hřejivé červené, švestkové a morušového tóny, syté žluté a hnědé nebo hluboké modré a zelené. „Pro dosažení odvážného a neobvyklého efektu pomohou i kombinace barev, které jsou tradičně považovány za konfliktní: červená se světle nebo neonově růžová v kombinaci s neutrální béžovou. Vytvoříte tak hravý design, „radí designérka Dora Blaskievich z firmy Charm Creative.
Share this
Tags

Must-read

Sáňky nebo boby?

Jakou otázku si rodiče malých dětí kladou v zimě nejčastěji? Nejvíce každý rok řešíme, zda svým dětem koupit sáňky nebo boby. Pojďme toto věčné téma...

V srdci Slovácka se nacházejí útulné chaty Hodonín, poznáte živé tradice, folklór a ochutnáte delikatesní vína

Pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od ruchu velkoměsta, je jako stvořená dovolená na jižní Moravě. Právě zde se nachází město Hodonín, které je...

Když vítr škodí, ERGO pomáhá

Klimatické výkyvy s nepřízní počasí, které nás v posledních týdnech dokázaly nehezky potrápit, se citelně odrážejí na peněženkách lidí. Škody, jež letos způsobil sníh a...
spot_img

Recent articles

More like this