Sáňky nebo boby?

on

|

views

and

comments

Jakou otázku si rodiče malých dětí kladou v zimě nejčastěji? Nejvíce každý rok řešíme, zda svým dětem koupit sáňky nebo boby. Pojďme toto věčné téma konečně vyřešit.

První varianta – sáňky

Byly doby, kdy se prodával jeden druh a bylo vystaráno, protože každý malý sněžný dobrodruh měl stejné sáně a nebyl prostor na dohadování. Dnes je tomu ale jinak. Pojďme si tedy říct, jaké druhy sání existují v našich obchodech a výhody i nevýhody sáněk obecně.

Dřevěné sáně

Nejběžnější a nejznámější klasika. Většinou se setkáme s textilním výpletem pro pohodlné sezení a velkým dřevěným madlem. Pro malé děti je vhodné koupit sáňky se zádovou opěrkou, aby při jízdě nepřepadly dozadu.

Většina sáněk je automaticky vybavena provázkem pro tažení sání rukou.

Největší výhodou klasických dřevěných sání je odolná dřevěná konstrukce – dávejte si však pozor, abyste nekoupili nekvalitní materiál, který se pouze jako dřevo tváří. Investice do kvalitního zpracování se vám v případě dřevěných sání vyplatí, protože děti s nimi na kopci často předvádějí doslova kaskadérské kusy.

Plastové/kovové sáňky

Připomínají boby, ale mají vyšší sed. Přestože zvolíte koupi plastových sáněk, nemusíte se obávat mínusových teplot, jelikož jsou vyráběny z proti mrznoucího plastu.

Jejich výhodu vidím v tom, že jsou velmi lehké, tudíž pro dítě snadno přenosné. Velká nevýhoda je v jejich možné nestabilitě při sjezdu kopcem. Kovové sáně jsou stabilnější, ale pokud chcete kvalitu, doporučuji koupit rovnou dřevěné sáňky a neexperimentovat s jinými materiály.

Výhody sáněk: pevná konstrukce, dobrá stabilita při jízdě, možnost opěrky zad i nohou, možnost dát nejmenšímu dítěti do sání fusak, mohou spolu jezdit i sourozenci, vhodná varianta s ohledem na ekologii

Nevýhody sáněk: vyšší pořizovací cena (kvalitní dřevěné sáně větších rozměrů se mohou vyšplhat na několik tisíc korun), při koupi konkrétně plastových sání lze očekávat menší stabilita

Druhá varianta – boby

Velmi důležité, pokud vybíráte dětské boby na sníh – vždy se nejdříve orientujte podle váhy vašeho dítěte. Každé boby mají jinou nosnost – do 20 kg ale i 120 kg apod. Váhové rozpětí je dostatečné a určitě si každý vybere správně pro bezpečné sjíždění kopců.

Podívejme se společně na ty nejoblíbenější boby na sníh pro děti, kterými jsou boby champion. Většinou jsou vybaveny brzdami na bocích, nízkým sedákem, prostorem pro nohy uvnitř bobů, tažným lankem.

Výhody bobů: lehké k tažení pro děti, brzdy, lepší skladnost než sáně, možnost vybrat oblíbenou barvu, nižší pořizovací cena

Nevýhody bobů: nejsou v souladu s ekologií, jezdí rychleji než sáně (pro menší děti nevhodné), nízký sed téměř u země, nemůžou jezdit sourozenci nebo rodiče s dítětem (pokud nekoupíte větší boby za několik tisíc)

Za sebe doporučuji investovat do zimních radovánek jednou a na několik let dopředu. Dceři jsem v jejích dvou letech pořídila kvalitní sáně za asi 2 000 kč, letos měla Terezka pět let a stále na nich jezdí na kopcích.

Když byla menší, jezdili jsme společně s ní a nebyl problém s tím, že bychom se na sáně nevlezli nebo že by nás neunesly. Jsou stabilní, jezdí tak, jak mají a lépe se v nich dítě táhne, když míříte na kopec někam dál od vašeho domu.  

Naopak naprosto nedoporučuji veškeré kluzáky, talíře a další plastové „vymoženosti“ za pár korun. Hrozí nebezpečí úrazů, je dokonce známo i několik případů úmrtí.

Dávejte na sebe i na své děti pozor, zpětně si zdraví za peníze už nekoupíte. Přeji vám při výběru šťastnou ruku a hodně radosti do zimních dnů.

Share this
Tags

Must-read

Sáňky nebo boby?

Jakou otázku si rodiče malých dětí kladou v zimě nejčastěji? Nejvíce každý rok řešíme, zda svým dětem koupit sáňky nebo boby. Pojďme toto věčné téma...

V srdci Slovácka se nacházejí útulné chaty Hodonín, poznáte živé tradice, folklór a ochutnáte delikatesní vína

Pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od ruchu velkoměsta, je jako stvořená dovolená na jižní Moravě. Právě zde se nachází město Hodonín, které je...

Když vítr škodí, ERGO pomáhá

Klimatické výkyvy s nepřízní počasí, které nás v posledních týdnech dokázaly nehezky potrápit, se citelně odrážejí na peněženkách lidí. Škody, jež letos způsobil sníh a...
spot_img

Recent articles

More like this