Právě vyšel nádherně zpracovaný Herbář, do kterého dala milovnice bylinek Miriam Latečková srdce a všechnu lásku.
Už dlouhá léta sbírá a suší bylinky, léčí nimi, pomáhá svému okolí … a teď vás naučí, jak si vytvořit vlastní herbář. Krok za krokem.
Kromě toho se dozvíte io historii a vzniku herbářů.
Díky tomuto herbáře se naučíte:
jak si správně založit svůj vlastní herbář
v jakém množství, kdy a jaké bylinky sbírat
vybrat si vhodné květiny do herbáře a naopak, které raději ponechat na louce
jak přesně sušit a uchovávat jednotlivé rostliny.
„Při tvorbě jsme mysleli na všechno, protože víme, že zachovávání tradic dělá život zajímavým a obohacuje ho,“ tvrdí autorka Miriam Latečková, milovnice bylinek a zakladatelka projektu Babiččina zahrada. „Kromě množství bylinných receptů mu nechybí ani možnost zaznamenat si poznámky nebo příběhy, které se vám spojují se sběrem bylin. Pro vaše vlastní bylinkové dobrodružství jsme připravili speciální strany, kde si můžete usušené bylinky nalepit. „
Historie herbářů
Slovo herbáře má svůj původ v latině, pochází z latinského slova herba, tedy rostlina. Herbář je sbírka sušených rostlin – květů, listů, léčivých bylin nebo plodů a kořenů.
Herbáře zakládali nejdříve botanici. U některých z nich zájem o botaniku později přerostl do zájmu o lékařské využití rostlin, a tím se rozsah herbářů rozšiřoval. Postupem let se tvorbě herbářů začali věnovat i lékaři a léčitelé. Zakládali jejich jako sbírku bylin, a zároveň pomůcku při léčbě zdravotních problémů, pomocí jim byl seznam léčivých účinků rostlin určených pro lékařské použití.
V minulosti byly herbáře zdrojem informací zejména o léčivých bylinách, zabývali se popisem jednotlivých rostlin, jejich výskytem, tvarem, barvou i účinky. Byliny se vkládaly do herbářů jako vylisované vysušené části rostlin nebo celé rostliny.